Ласкаво просимо до UActuality, вашого надійного джерела інформації про найновіші тенденції та технології в світі. Сьогодні ми розглянемо одну з найінноваційніших і найважливіших тем сучасності – блокчейн.
Стан електроенергетики в Україні наразі критичний. За останні місяці країна втратила понад 70% генеруючих потужностей. Це пов'язано як з пошкодженням інфраструктури через обстріли, так і з втратою об'єктів на окупованих територіях. Масовані атаки по енергетичних об'єктах навесні 2024 року завдали значної шкоди. Зокрема, були зруйновані такі великі теплоелектростанції, як Зміївська та Трипільська, а також постраждала ДніпроГЕС. Ці втрати значно ускладнили ситуацію в енергетичному секторі країни.
Через дефіцит електроенергії в Україні введено стабілізаційні та аварійні графіки знеструмлень. Ці заходи спрямовані на підтримку балансу між виробництвом та споживанням електроенергії. Адже, якщо до енергосистеми підключено більше споживачів, ніж може забезпечити генерація, параметри системи, такі як частота, будуть незадовільними для всіх і можуть вивести з ладу як електроприлади споживачів, так і генеруючі потужності. Таким чином, введення графіків знеструмлень дозволяє уникнути повного колапсу енергосистеми та зберегти її функціональність.
До повномасштабного вторгнення Україна мала значні потужності у виробництві електроенергії, що дозволяло навіть експортувати її до інших країн. Наразі ж, через втрати генерувальних потужностей, Україні доводиться імпортувати електроенергію з Європи, що частково компенсує дефіцит. Водночас, потужності відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) також відіграють важливу роль у забезпеченні енергетичних потреб країни. Однак, навіть з урахуванням імпорту та ВДЕ, поточних обсягів виробництва не завжди вистачає для задоволення всіх потреб споживачів.
Поточна ситуація зі знеструмленнями пояснюється, насамперед, масованими атаками на енергетичну інфраструктуру. Енергетики змушені обмежувати споживання для промисловості, а також залучати аварійну допомогу з Європи. Незважаючи на це, дефіцит електроенергії залишається значним, що призводить до аварійних та стабілізаційних вимкнень.
Крім того, в різних регіонах країни час знеструмлень може відрізнятися. Це залежить від кількості критичної інфраструктури та загального споживання електроенергії в конкретній області. Наприклад, у промислових регіонах вимкнення можуть бути частішими, ніж у регіонах з переважно побутовим споживанням.
Сучасні знеструмлення мають деякі відмінності від блекаутів 2022-2023 років. Однією з головних відмінностей є те, що цього разу знеструмлення частіше відбуваються вночі. Важливим чинником є те, що в нічний час недостатньо надходить електроенергії за імпортом. Це означає, що вночі виробництва власної електроенергії недостатньо, а імпортована електроенергія не може компенсувати дефіцит. Крім того, відкладене споживання у вечірні години, коли люди вмикають багато електроприладів після відновлення постачання, створює додаткове навантаження на мережу і може сприяти подальшим вимкненням. Для вирішення цієї проблеми важливо рівномірно розподіляти використання електроенергії протягом дня і уникати одночасного ввімкнення багатьох потужних приладів.
Відновлення енергосистеми – складний та довготривалий процес. Російські обстріли утворюють замкнене коло постійних пошкоджень та ремонтів. Незважаючи на активні зусилля з підготовки до осінньо-зимового періоду, відновлення всієї енергосистеми може зайняти роки навіть за сприятливих умов.
Необхідно врахувати можливі рішення, що допоможуть пом'якшити наслідки енергетичної кризи. Варто звернути увагу на розподілені генеруючі потужності як для міст, так і для окремих організацій та приватних осіб, зокрема, використання генераторів. Органи місцевого самоврядування можуть активно звертатися за допомогою до міст-партнерів за кордоном, а державні органи — розробити та впроваджувати державну політику, яка мінімізує втрати від пошкоджень електростанцій. Це може включати закупівлю необхідного обладнання за рахунок донорів та міжнародної підтримки.
Залишайтеся з UActuality, щоб бути в курсі найактуальніших подій.
Бережіть себе та своїх близьких!